Rezerwat przyrody Sine Wiry

Rezerwat przyrody SINE WIRY to niezwykle malownicze i urokliwe miejsce położone w dolinie Wetlinki, które warto odwiedzić podczas swoich wędrówek po Bieszczadach. Możemy tu pospacerować, pooddychać świeżym górskim powietrzem i wsłuchać się w uspokajający szum wody. To doskonałe miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku i swoiste „naładowanie akumulatorów”. Do rezerwatu można dotrzeć pieszo lub rowerem, dodatkowo prowadząca do niego droga stanowi świetną trasę do uprawiania narciarstwa biegowego.Rezerwat ten położony jest w gminie Solina przy drodze prowadzącej z Cisnej do Terki, w pobliżu osady Polanki, a także dawnej wsi Zawój. Powierzchnia całego rezerwatu wynosi 450 ha. Jednocześnie położony jest na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Ten z kolei leży w obrębie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Jak powstał rezerwat?

Został on utworzony w 1987 roku. W wyniku powodzi w 1980 roku doszło do osunięcia zbocza Połomy, tarasującego tym samym rzekę Wetlinkę. W ten sposób powstało jeziorko osuwiskowe, któremu nadano nazwę Szmaragdowe Jeziorko. Początkowo miało ono 280 metrów długości, około 45 metrów szerokości oraz 5 metrów głębokości. Z czasem jeziorko zmalało, w latach 90-tych XX w. liczyło już tylko 70 metrów. Obecnie jeziorko nie jest już tak widoczne z powodu zamulenia jego brzegów, niestety powoli zanika w wyniku naturalnych procesów środowiskowych.

Ciekawe miejsca na trasie

W rezerwacie znajdują się dwie ścieżki przyrodnicze. Jedna ma długość 3 km, druga jest krótsza – 0,9 km. Jest także szlak rowerowy, który biegnie skrajem rezerwatu. Przy odpowiednio wysokim stanie wody w rzece Wetlince i Solince można wiosną uprawiać kajakarstwo górskie.Przełom rzeki Wetliny jest z pewnością najpiękniejszą częścią rezerwatu. Atrakcją są tutaj progi skalne w korycie rzeki. Ten odcinek zlokalizowany jest na terenie wsi Polanki i dawnej, wysiedlonej wsi Zawój. Ciekawym zjawiskiem są kaskady powstające na rzece. Właśnie te niewielkie, ale wzburzone wodospady na rzece Wetlinka są charakterystycznym elementem rezerwatu. Jego nazwa „Sine Wiry” to połączenie słów „wiry” (wyr) oznaczającego głębsze miejsca w rzece oraz „sine”, gdyż woda rzeczywiście miejscami ma siny kolor.Podczas wyprawy można także zobaczyć ślady po nieistniejącej już wsi Zawój. Jest tam murowana wiata turystyczna. Natomiast współczesną pamiątką jest krzyż postawiony dla upamiętnienia tragicznego zdarzenia obok miejsca, gdzie w 1980 roku w Szmaragdowym Jeziorku zginęło dziecko.

Różnorodność flory i fauny

Sam rezerwat w 87% pokrywają lasy, tak więc jest ostoją ptaków i ssaków. Występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które przyciągają rzesze miłośników przyrody. Jest tutaj bogate runo leśne, można natknąć się na tropy zwierząt, a także obserwować pstrągi, które udają się na tarło w górę rzeki.Niektóre drzewa przybierają ciekawe formy, przykładem jest słynna już lipa zwana jeleniem. Rośnie tu wiele bardzo interesujących roślin, także tych chronionych. Wymienić można takie gatunki jak chociażby mieczyk dachówkowaty, tojad wschodniokarpacki czy lulecznica krajeńska.W dużej ilości żyją tutaj motyle, co jest charakterystyczne dla rezerwatu „Sine Wiry”. Jest wiele płazów i gadów, spotkać można salamandrę, traszkę karpacką, zaskrońca zwyczajnego i żmiję zygzakowatą. Występujące tutaj ptaki to m.in. orzeł przedni, jastrząb, myszołów, sowy i ptactwo wodne. Łatwo zaobserwować pliszkę siwą, troszkę trudniej zimorodka. Ssaki, które bywają w rezerwacie to rysie i żubry, wilki, a nawet niedźwiedzie. Najczęściej można dojrzeć sarny i jelenie, niekiedy lisy oraz wydry.

Dlaczego warto tu zajrzeć?

Jest to piękne krajobrazowo miejsce, w którym można odpocząć i kontemplować otaczającą przyrodę. W upalny dzień bardzo przyjemnie odpocząć w chłodzie rzeki Wetliny siedząc na jej skalnych progach. To bardzo ciekawe miejsce, które warto zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach. Poza tym w rezerwacie panuje specyficzny mikroklimat, odznaczający się wyższymi temperaturami niż w okolicy. To doskonałe miejsce do wypoczynku, a ścieżki przyrodnicze pozwalają zaobserwować rosnące tu gatunki ciekawych roślin i żyjące zwierzęta. Jest to łatwa i przyjemna trasa, nie jest zbyt długa ani męcząca, z pewnością spodoba się także dzieciom.

Słoneczna Kraina