+48 781 506 423

Połonina Wetlińska

Fot. Przemyslaw Kozuch

 

Połonina Wetlińska (1255m n.p.m.) to jedna z najbardziej rozpoznawanych gór i najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w Bieszczadach. To wspaniały punkt widokowy, szczególnie jesienią i zimą kiedy powietrze jest najbardziej przejrzyste i można zobaczyć stąd Tatry. U podnóża Połoniny rozciąga się przepiękny krajobraz okolic Wetliny. Główny grzbiet Połoniny jest kręty, a obniżenie Przełęczy Orłowicza dzieli go na dwie części wschodnią oraz mniejszą zachodnią ze Smerekiem. W części większej wschodniej wyróżnia się wierzchołek wschodni zwany Hasiakową Skałą oraz podwójny wierzchołek główny: Osadzki Wierch i Roh.

Szlakami na Połoninę

Na Połoninę Wetlińska prowadzi kilka szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

  • Żółty prowadzący z Wyżnej Przełęczy do schroniska Chatka Puchatka. Sama trasa jest miła, łatwa, przyjemna i atrakcyjna pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.
  • Czerwony Główny Szlak Beskidzki powadzi z Berehów Górnych na Połoninę Wetlińską i dalej na Smerek. Jest to szlak trudniejszy, bardziej stromy i błotnisty.
  • Zielona ścieżka przyrodnicza „Pełnik” prowadzi z Wetliny przez przełęcz Orłowicza.

Połonina Wetlińska i większa część jej masywu znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To jedna z najpiękniejszych tras w Bieszczadach, można podziwiać tu niesamowite panoramy na bieszczadzkie szczyty.

Obok szlaków pieszych na Połoninę Wetlińską można dostać się również konnym szlakiem turystycznym wzdłuż żółtego szlaku z Wetliny do Zatwarnicy. Zimą Połonina Wetlińska otwarta jest również na narciarzy biegowych i skiturowych. To właśnie dla niech jest szlak zimowy poprowadzony z Przełęczy Wyżnej do Chatki Puchatka.

Przełęcz Wyżna, „Chatka Puchatka” i Hnatowe Berdo

To najciekawsze zakątki Połoniny Wetlińskiej, których na pewno nie można pominąć.

Przełęcz Wyżna (897 m n.p.m.) to miejsce które kojarzone jest z dużym parkingiem, na którym można zostawić pojazd i wyruszyć do schroniska Chatka Puchatka. Na samej przełęczy znajdują się trzy pomniki upamiętniające różne wydarzenia.

Pierwszy z nich upamiętnia ukończenie drogi – Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej w 1962 roku, kolejny pomnik został poświęcony poecie Jerzemu Harasymowiczowi, którego prochy zostały tutaj rozsypane. A z kolei trzeci pomnik powstał z okazji 50-lecia Grupy Bieszczadzkiej GOPR i jest poświęcony Ofiarom Gór i Ratownikom.

Legendarna Chatka Puchatka (1228 m n.p.m.) zwana niegdyś tawerną to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, gdzie panują spartańskie warunki, nie ma tu luksusów ani udogodnień.

Chatka Puchatka powstała w latach 50 jako wojskowy punkt obserwacyjny, następnie przejęło ją PTTK, z kolei w latach 60 zaczęła działać jako schronisko całoroczne z obsługą . Do dziś z małymi przerwami  prowadzi je Ludwik Pińczuk,  jeden z najbardziej znanych bieszczadzkich pionierów.

Ze szczytem Hnatowe Berdo (1187 m n.p.m.) związana jest najciekawsza legenda o rycerzu Ignacym, zwanym Hnatem, który zakochał się w pięknej Justynce. Jednak rodzice dziewczyny nie zgodzili się na ślub z Hnatem i dali jej wybór, abo zmieni wybranka albo pójdzie do zakonu. Justynka wybrała zakon, z kolei jej wybranek żeby o niej nie myśleć poszedł wojować z Tatarami. Kiedy pewnego dnia dowiedział się że Tatarzy zaatakowali klasztor w którym znajdowała się jego ukochana, ruszył jej na ratunek. Potajemnie wzięli ślub, a w momencie kiedy składali przysięgę małżeńską w świątynie uderzył trzy razy piorun. Było to ostrzeżenie od Boga na znak że panna złamała złożone śluby zakonne. Młoda para wyjechała w Bieszczady jednak ich życie nie było długie i szczęśliwe. Pewnego dnia gdy Hnatem był na polowaniu, na ich dom napadła banda węgierskich łotrów i spaliła dom wraz Justynką. Zrozpaczony małżonek ponieważ nie uratował swojej miłości siadł na konia i pognał nocą na Połoninie Wetlińską, nie zauważając po drodze przepaści w która wpadł i zginą na miejscu. Ludzie na pamiątkę tego zdarzenia nazwali to miejsce Hnatowym Berdem.

Schronisko Chatka Puchatka Fot. Emploia

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!