Zapora wodna w Solinie

Zapora wodna w Solinie to największa betonowa zapora w Polsce o wysokości 82 m i długości 664m.To bardzo imponujący obiekt, który słynie ze spektakularnej panoramy i widoku na jezioro Solińskie.

Odrobina historii

Do budowy zapory w Solinie przymierzano się już w 1937r, miała ona być w tym samym miejscu, lecz wszystko pokrzyżował wybuch II Wojny Światowej. Budowę obecnej zapory rozpoczęto w 1960 roku, a 1968 roku ukończono i przekazano uroczyście do eksploatacji. Przed budową zapory musiano przesiedlić tysiące ludzi, pod wodą znalazło się kilkanaście miejscowości wówczas już nie zamieszkanych. Sama tama pełni funkcję hydroelektrowni, która rokrocznie wytwarza około 150 mln KWh energii. Zapora utworzyła jezioro o pojemności 474 mln m³, powierzchni ponad 2100 ha oraz maksymalnej głębokości 60 m. W wodach zbiornika występuje duża różnorodność ryb.

Zwiedzanie zapory od środka

Zwiedzanie wnętrza zapory zaczyna się od krótkiego filmiku, który wyjaśnia mechanikę zapory i procesy które w niej zachodzą. Następnie razem z przewodnikiem wchodzi się do wnętrza obiektu. Warto pamiętać aby zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, ponieważ panuje tutaj stała temperatura 7-8 ºC oraz 100% wilgotność. Sama trasa prowadzi przez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn oraz galerię nr 1 i nr 2. W galerii 1 znajdującej się 5 m poniżej poziomu dna jeziora solińskiego można dowiedzieć się o zasadach wznoszenia poszczególnych sekcji, instalacji urządzeń kontrolno-pomiarowych oraz o uszczelnianiu podłoża. Z kolei w galerii 2 znajduje się jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory. Wnętrze zapory można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji telefonicznej lub osobistej w Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina.

Turystyka i rekreacja

Zapora i nadal działająca elektrownia której wnętrze można od kilku lat zwiedzać jest jedną z najciekawszych atrakcji Bieszczad. Sam zbiornik jest jednym największych spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce i cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy, wędkarzy, nurków oraz osób które chcą odpocząć od codziennego zgiełku. Jezioro Solińskie nazywane jest ,,bieszczadzkim morzem” można skorzystać tu z przygotowanych kąpielisk, plaż, przystani jak również wypożyczalni sprzętu wodnego. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.

Na przełomie czerwca i lipca 2015 roku, na zaporze powstał jeden z największych ekologicznych murali na świecie, który został wykonany za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem i wymywaniu osadu który powstał na przestrzeni lat. Mural ma powierzchnię 3,6 tys. metrów kw. i przedstawia bogactwo bieszczadzkiej przyrody. Do wykonania muralu zatrudniono kilkanaście osób, a prace trwały zarówno w dzień jak i w nocy. Autorem projektu jest Przemysław „Trust” Truściński, znany polski ilustrator i autor komiksów.

Wnętrze zapory w Solinie można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji:

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina

tel. 13 492 12 75

Słoneczna Kraina